اطلاعیه : برگزاری سی و چهارمین جلسه هیئت مدیران موسسه حقوقی تهران بزرگ با حضور نمایندگان شرکت حقوقی بین المللی یوروکارناوال اروپا در تهران.

5/5 - (25 امتیاز)

تامین فوری وثیقه در موسسه حقوقی تهران بزرگ

مرکز فوق تخصصی حقوقی ، جزائی و سایبری وکلا تهران بزرگ
ارائه کلیه خدمات وکالت و پیگیری امور قضایی توسط وکلای سطح یک تهران بزرگ
تامین فوری وثیقه
5/5

موسسه حقوقی تهران بزرگ

International group

5/5

بیش از 60000 پرونده

More than 17,000

5/5

کهن ترین موسسه حقوقی

The oldest institution

5/5

بیش از 120 وکیل تحت نظارت

More than 120 lawyers

5/5

دعاوی بین الملل

International claims

5/5

پیگیری فوری با کادر مجرب

Experienced staff

فهرست مطالب

فهرست مطالب

موسسه حقوقی تهران بزرگ وکلا تهران بزرگ وکیل

تامین سند و وثیقه

سند ، وثیقه یا قرار وثیقه مبلغ مالی یا دارایی غیرمنقولی است که در ازای شرطی نزد دادگاه می‌گذارند. در لغت وثیقه به معنای «استوار»، «آنچه بدان اعتماد شود» و «محکم کاری» میباشد. به عبارت دیگر آزادی فرد متهم و بازداشتشده با تأمین قرار وثیقه و یا سند به این معناست که متهم با تامین وثیقه و سند میتواند تا زمان تشکیل دادگاه در خارج از زندان باشد، اما در زمان تشکیل دادگاه باید پاسخگوی اتهامات خود بوده و در صورت مجرم شناخته شدن و محکومیت به زندان، برای سپری کردن ایام حبس به زندان برود.

به طور کلی قرار‌ تامین وثیقه برای اتهامات کیفری یک قرار محدود کننده آزادی بشمار می آید و وسیله‌ای برای تضمین حضور متهم در مراحل مختلف دادسرا و دادگاه و اجرای حکم است تا هر زمان که وی توسط مراجع قضایی احضار شود در مراجع حاضر شده و در دسترس باشد. از سوی دیگر بیشتر قرار‌های تامین وثیقه کیفری جنبه مالی دارند میتواند وسیله‌ای برای پرداخت خسارت بزه دیده نیز محسوب شود.

معمولاً برای آزاد کردن مشروط فرد زندانی مبلغی متناسب به میزان جرم و اهمیت پرونده صادر میشود که این مبلغ بهمراه سایر محدودیت‌های آزادی فرد توسط قاضی پرونده تعیین میشود.

قرار وثیقه برای آزادسازی زندانی

بطور کلی دادستان، قاضی، بازپرس، دادیار  … در هنگام وقوع جرم و می‌تواند قراری تحت عنوان قرار وثیقه (سند) صادر کند تا فرصتی برای بررسی کامل پرونده را به جای بازداشت یا زندانی کردن فرد داشته باشد. در واقع این آزادی مشروط به گونه‌ای است که فرد در مراحل مختلف هر زمان که به وی احتیاج شد در مراجع حضور پیدا کرده و در دسترس باشد. البته وثیقه تنها بصورت قرار تامین وثیقه کیفری نیست و جرائم بر حسب شدتی که دارند قرارهای دیگری مانند قرار کفالت، قرار بازداشت موقت و … میتوانند باشند. در ادامه در مورد قرار وثیقه و شرایط ضبط وثیقه و … اطلاعاتی کسب خواهید نمود.

مراجع قضایی وثیقه از نوع مال غیر منقول را بیشتر قبول دارند و میپذیرند . زیرا وثیقه بصورت وجه نقد به عنوان معمولا موجب آسیب اقتصادی به فرد یا افراد مختلف می‌شود ، وثیقه از نوع وجه نقد مشابه ضمانت‌نامه‌های بانکی ، کارمزد بالایی دارند و معمولا کمتر به عنوان وثیقه و تامین قرار از آنها استفاده می‌شود. اما مال غیر منقول زمانی که به عنوان وثیقه استفاده می‌شود امکان خرید و فروش و یا نقل و انتقال را ندارد و فرقی نمیکند که وثیقه منسوب به شخص متهم باشد یا فرد دیگری.

نکات تامین وثیقه و سند
موسسه حقوقی تهران بزرگ وکلا تهران بزرگ وکیل

سندگذار برای امور دادگاه

سندگذار شخصی است که مالک سند بوده و در ازای دریافت مبلغ و ضمانت نامه هایی همچون چک و سفته حاضر است سند خود را در گرو دادگاه بگذارد و با این کار وثیقه متهم را تامین کند ، سندگذارها معمولا مبالغی معادل 7 الی 15 درصد ارزش وثیقه را بعنوان کارمزد از متهم و خانواده وی دریافت میکنند و سند خود را به عنوان وثیقه بمدت یکسال در شعبه دادسرا یا دادگاه بازداشت میکند ، با این کار متهم در صورتی که در زندان باشد نامه آزادی خود را بلافاصله پس از بازداشت سند و تامین وثیقه دریافت خواهد کرد و تا زمان دادگاه میتواند خارج از زندان سپری کند . 

تعیین میزان وثیقه و قرار

تعیین مبلغ قرار وثیقه را مرجع قضایی صادرکننده قرار وثیقه تعیین میکند . این مبلغ براساس نوع جرم و اتهامات متهم و شدت آن و نیز میزان خسارت و شرایط موجود و وضعیت طرفین پرونده مشخص میشود که معمولا بین 1.5 الی 4 برابر معادل ریالی جرم میباشد. پس از تعیین قرار وثیقه، متهم باید معادل مبلغ وثیقه وجه نقد یا ضمانت‌نامه بانکی یا مال منقول یا غیرمنقول به شعبه خود معرفی نماید تا بتواند از زندان آزاد شود. در تعیین میزان وثیقه باید به این نکته توجه نمود که یکی از اهداف صدور قرار وثیقه جبران خسارتی که به قربانی یا شکات وارد شده است . به همین دلیل میزان وثیقه نباید از میزان خسارتی که به بزه دیده وارد شده است کمتر باشد . برای بررسی ارزش واقعی وثیقه کارشناس رسمی دادگستری مال مورد وثیقه را تعیین ارزش گذاری می کند و در صورتی که مال مورد وثیقه ارزش مالی معادل با قرار تعیین شده داشته باشد ، بازپرس یا دادیار آن را به عنوان وثیقه می پذیرد و نامه آزادی زندانی را صادر میکند

- ارائه خدمات و اخذ وکالت در زمینه امور حقوقی

- ارائه خدمات و اخذ وکالت در امور کیفری

- ارائه خدمات و اخذ وکالت در امور سایبری

- ارائه خدمات و اخذ وکالت در امور اقتصادی

- ارائه خدمات و اخذ وکالت در امور انتظامی

- ارائه خدمات و اخذ وکالت در امور خانواده

- ارائه خدمات و اخذ وکالت در امور جرائم خاص

- ارائه خدمات و اخذ وکالت در مرحله دادگاه تجدیدنظر

- ارائه خدمات و اخذ وکالت در امور انحصار وراثت

- ارائه خدمات و اخذ وکالت در امور مالیاتی

- ارائه خدمات و اخذ وکالت در امور تامین اجتماعی

- ارائه خدمات و اخذ وکالت در امور املاک و مستغلات

- ارائه خدمات و اخذ وکالت در امور قراردادها

- ارائه خدمات و اخذ وکالت در امور حقوق بین الملل

- ارائه خدمات و اخذ وکالت در امور زندانیان

- ارائه خدمات و اخذ وکالت در امور تامین وثیقه و سند

موسسه حقوقی تهران بزرگ وکلا تهران بزرگ وکیل

وثیقه و سند ملکی برای آزادی زندانی

سند ملکی سند رسمی است که برای خرید و فروش خانه استفاده میشود که اموال و شرایط توافق شده میان خریدار و فروشنده از جمله مشخصات ملک و مال، تصویر نقشه، ملاحظات حقوقی ملک و محدودیت‌های نقل و انتقالات، با جزئیات در آن ثبت و نگاشته می‌شود. بر اساس تعریف سند ملکی، این سند هم باید در اداره ثبت اسناد و یا دفترخانه اسناد رسمی و یا مامورینی که طبق مقررات صلاحیت دارند، تنظیم شوند. سند ملکی می‌تواند در مواقع ضروری مانند پرداخت مهریه، نزاع، تامین وثیقه زندانی و… در نهادهای قضایی و انتظامی مورد استفاده قرار گیرد. در موارد قضایی سند ملکی میتواند برای مالک سند، منفعت داشته باشد.

مالک سند ملک میتواند با اجاره دادن سند ملک خود بعنوان وثیقه دادگاه مبلغ قابل توجهی از متهم و خانواده متهم دریافت نماید . مالک سند که در عامیانه سندگذار نامیده میشود با تامین وثیقه ملکی و بازداشت کردن سند ملک خود معادل با ارزش ریالی قرار صادر شده در همان ابتدای امر مبلغ کارمزد خود را دریافت  مینماید ، مالک سند همچنین در هنگام عقد قرارداد با متهم ضمانت نامه هایی همچون چک و سفته و یا اموال غیرمنقول ار متهم بعنوان ضمانت دریافت میکند .

 

اجاره سند برای تامین قرار وثیقه

اجاره سند ملک برای تامین وثیقه استفاده میشود ، سند ملک همچنین میتواند با نظر و اجازه قاضی پرونده در مرکز استان و یا شهرستان ها باشد ، در اینصورت برای اجاره سند ملک بعنوان تامین قرار وثیقه میتوان به دو روش اقدام نمود ، در روش اول سند ملک در شهرستان قرار دارد که در اینصورت دستور کارشناسی و قیمت گذاری سند ملک به شعبه نسابت همان شهرستان ارسال میشود ، در اینصورت ملک توسط کارشناس دادگستری ارزیابی شده و در صورت نبود هیچ مشکلی سند توسط متهم به ازای مبلغ مشخصی از مالک اجاره میشود و توسط اداره ثبت همان شهرستان سند بازداشت میشود . در روش دوم اجاره سند موقعی است از سند مرکز استان استفاده میشود ، که در اینصورت تمامی مراحل قبلی توسط قاضی پرونده و اداره ثبت استان انجام میشود . بمنظور اجاره سند و تامین انواع قرار وثیقه میتوانید با واحد تامین قرار موسسه حقوقی تهران بزرگ تماس بگیرید .

 

اموال مختلفی طبق ماده 217 قانون آیین دادرسی کیفری می‌توانند وثیقه آزادی قرار بگیرند که عبارتند از: وجه نقد ، ضمانت نامه بانکی ، مال منقول ، مال غیر منقول ، پروانه کسب ، کفالت یا فیش حقوقی . لازم به ذکر است نگهداری وجه نقد نیاز به توجه و امنیت بالایی دارد و سپردن ضمانت نامه بانکی چون کارمزد بسیاری دارد دشوار است. همچنین سپردن مال منقول هم چون نیاز به محلی برای حفاظت دارد و مراجع قضایی نمی توانند چنین مکانی به راحتی فراهم کنند . مال منقول نیز می تواند بعنوان وثیقه باشد اما چون در وثیقه مال باید به طور کامل به توقیف و بازداشت مقام قضایی در آید، نگهداری این اموال برای مراجع قضایی راحت نیست. لذا بهترین نوع وثیقه از نظر دادگاه سند ملکی ، کفالت و جواز کسب میباشد .

انواع وثیقه در دادگاه
5/5 - (25 امتیاز)