1652 امتیاز
5/5

کم کاری سازمان هواشناسی در رخدادهای طبیعی اخیر

مرکز فوق تخصصی حقوقی ، جزائی و سایبری وکلا تهران بزرگ
ارائه کلیه خدمات وکالت و پیگیری امور قضایی توسط وکلای سطح یک تهران بزرگ

کم کاری سازمان هواشناسی در رخدادهای طبیعی اخیر

به نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم:

عملکرد سازمان هواشناسی کشور در پیش‌بینی اوضاع جوی و نیز اعلان هشدارهای هواشناسی مانند وقوع سیل و باران‌های موسمی طی سال‌های اخیر با اختلالاتی مواجه بوده که در برخی مواقع به قیمت لطمات جانی و مالی گسترده برای مردم بوده است. در نمونه اخیر در جریان سیل مرگبار استهبان استان فارس، شاهد مرگ 26 نفر از هموطنان و وارد شدن خسارت مالی بسیار به مردم این مناطق بودیم و حداقل از باب “ترک فعل” مسئولان امر در این حوزه همچنین به دلیل عدم اعلام “وضعیت هشدار قرمز” در مناطق بحرانی قابل پیگیری میباشد.

از جمله ترک فعل‌های صورت گرفته در سازمان هواشناسی:

عدم اجرای وظایف محول شده برای این سازمان در قانون هوای پاک و راه‌اندازی شبکه ملی هشدار و پیش آگاهی رخدادهای سیل، طوفان و گرد و غبار را میتوان اشاره کرد که باید تا دو سال قبل نسبت به تکمیل و فعال‌سازی آن اقدام می‌شد اما تاکنونی این مهم محقق نشده است. بر این اساس سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات کشور به‌صورت مجزا، به عملکرد سازمان هواشناسی ورود کرده‌اند.

پیگیری ترک فعل احتمالی هواشناسی:

بر این اساس، سعید بابازاده؛ مدیرکل بازرسی امور ویژه سازمان بازرسی کل کشور درباره ورود سازمان بازرسی به موضوع حوادث و سیل‌های اخیر خبر داد که سازمان بازرسی طبق قانون، نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها را به‌عهده دارد و هر کجا ترک فعلی صورت بگیرد، ورود می‌کنیم. مدیرکل بازرسی امور ویژه سازمان بازرسی درباره بررسی عملکرد سازمان هواشناسی بیان کرد که پس از مأموریت ریاست سازمان بازرسی جلسات متعددی در رابطه با ترک فعل دستگاه‌های مختلف گذاشتیم. وی درباره بررسی عملکرد دستگاه‌ها در موضوع شبکه هشدار و اطلاع‌رسانی پیرامون حوادث که باید پیش از این فعال و راه‌اندازی می‌شد، گفت: نتایج اقدامات دستگاه‌ها را خواستیم و برخی دستگاه‌ها خود‌اظهاری کردند.

بابازاده متذکر شد:

در رابطه با هشدار حوادث و رابطه با ترک فعل، تخلفات احتمالی را بررسی می‌کنیم؛ در این رابطه، برخورد قانونی می‌کنیم و ظرف یک ماه نتیجه نهایی درباره عملکرد دستگاه‌ها چه هواشناسی و چه وزارت راه اعلام می‌کنیم.

ورود دیوان محاسبات به ترک فعل هواشناسی:

همچنین رئیس کل دیوان محاسبات کشور هم نسبت به ترک فعل رخ داده در سازمان هواشناسی کشور در راه‌اندازی شبکه ملی هشدار واکنش را اعلام کرد. مهرداد بذرپاش در این باره توضیح داد که علیرغم گذشت 5 سال از تصویب قانون هوای پاک، مطابق ماده 26 قانون، سازمان هواشناسی مکلف بود ظرف دو سال شبکه ملی هشدار و پیش آگاهی رخدادهای سیل، طوفان و گرد و غبار را تکمیل کند، این مهم اعمال نشده است؛ ترک فعل صورت ‌گرفته، به‌زودی در دستور کار دیوان محاسبات جای میگیرد.

 

آخرین اخبار:

عنوان خبر: کم کاری سازمان هواشناسی در رخدادهای طبیعی اخیر
این گزارش خبری توسط تیم خبرگزاری موسسه حقوقی تهران بزرگ آرشیو و تحت سریال منحصربفرد ثبت شد .

فهرست مطالب:

تبلیغات منتخب :

موسسه تهران بزرگ نمونه دادخواست شکواییه لایحه
موسسه تهران بزرگ نمونه دادخواست شکواییه لایحه
موسسه تهران بزرگ نمونه دادخواست شکواییه لایحه

فهرست مطالب: