1652 امتیاز
5/5

نظارت جدی بر اجرای قانون هوای پاک

مرکز فوق تخصصی حقوقی ، جزائی و سایبری وکلا تهران بزرگ
ارائه کلیه خدمات وکالت و پیگیری امور قضایی توسط وکلای سطح یک تهران بزرگ

نظارت جدی بر اجرای قانون هوای پاک

به گزارش روز شنبه ایرنا از سازمان بازرسی کل کشور:

احمد رحمانیان در تشریح اقدامات صورت گرفته در حوزه نظارت بر اجرای قانون هوای پاک توضیح داد که پس از دستور ریاست قوه قضاییه و تاکیدات رئیس سازمان بازرسی، این سازمان جلسات مختلف و جداگانه‌ای را با مسئولان دستگاه‌های متولی اجرای قانون برگزار و تکالیف آنها را ابلاغ کرده است.

وی عنوان کرد:

پس از هر جلسه، دستگاه مربوطه دو روز مهلت دارد تا مستندات خود دایر بر اجرای قانون را به سازمان بازرسی ارسال کند که پس از دریافت این گزارش ها، سازمان بازرسی با حضور بازرسان و بازدید میدانی وارد مرحله راستی آزمایی شده است. در این میان سازمان بازرسی کل کشور پس از دستور ریاست قوه قضاییه و ریاست سازمان بازرسی کشور از باب نظارت کلی و کلان اقداماتی را به منظور ورود به عدم اجرای قانون انجام داده است.

قائم‌مقام سازمان بازرسی کل کشور یادآور گشت:

البته در بازرسی‌هایی که در دوره‌های گذشته صورت گرفته، بالاترین مقام متخلف هر دستگاهِ مسئول، جهت تعقیب اداری به هیات بدوی تخلفات اداری مستقر در نهاد ریاست جمهوری معرفی شده است. تبصره دو ماده ۳ قانون هوای پاک نیز اشاره دارد که تمام دستگاه‌ها و ارگان‌های ذیربط در محدوده این قانون موظف هستند علاوه بر همکاری با سازمان محیط زیست، الزامات اعلامی از سوی این سازمان در رابطه با اجرای قانون را رعایت کنند و در غیر اینصورت مستنکف از اجرای قانون و مشمول ماده ۵۷۶ قانون مجازات اسلامی می‌شوند.

هیچ دستگاهی  از سوی محیط زیست به قوه قضاییه معرفی نشده:

رحمانیان با بیان اینکه مطابق بررسی‌های اولیه صورت گرفته، هنوز از سوی سازمان حفاظت محیط زیست براساس وظیفه نظارتی و اختیار قانونی هیچ دستگاهی به قوه قضاییه معرفی نشده، ادامه داد که در قانون فوق، دستگاه‌ها موظف به تدوین برخی از آیین نامه‌ها بوده‌اند که تاکنون همه مفاد آن اجرایی نشده و سازمان حفاظت محیط زیست هم هیچگونه گزارشی به مرجع قضایی ارسال نکرده است.

قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور یادآور شد:

سازمان بازرسی از باب نظارت کلی، بازرسی خود را بر حسب دستور ریاست این سازمان آغاز کرده است. اجرای این قانون از سوی دستگاه‌ها اکنون در مرحله صحت سنجی و راستی آزمایی قرار دارد و اعلام نتایج، زمان بیشتری را میخواهد.

وی تاکید داشت:

البته پاسخ‌های واصله از سوی برخی از دستگاه‌ها دلالت بر عدم تامین اعتبار لازم در جهت اجرای وظایف قانونی داشته است. این مقام قضایی یکی از ضعف‌های نظارتی سازمان حفاظت محیط زیست در این زمینه را نظارت براساس خوداظهاری عنوان کرد و افزود که سازمان حفاظت محیط زیست، نظارت بر اجرای قانون را بر اساس خوداظهاری دستگاه‌ها انجام داده؛ درصورتیکه بررسی هریک از این تکالیف نیاز به بازدید میدانی و احراز صحت مواد اعلامی داشته است.

سازمان بازرسی بر نظارت بر اجرای قانون هوای پاک اهتمام ویژه‌ای دارد:

این سازمان گام‌های خوبی بویژه پس از دستور ریاست قوه قضاییه و ریاست سازمان بازرسی کل کشور برداشته است و موضوعات قانونی به صورت کاربردی و با برگزاری جلسات دوجانبه با هریک از دستگاه‌ها و با همکاری دستگاه‌های مسئول در حال بررسی است، موضوع ماده ۲۶ این قانون را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت که در رابطه با ماده ۲۶ قانون هوای پاک، سامانه هشدار باید از سوی وزارت راه و شهرسازی و با همکاری سازمان هواشناسی و سازمان حفاظت محیط زیست اجرا می‌شده که در برخی از نقاط کشور اجرا و در برخی نقاط کشور اجرا نشده است، البته محیط زیست در این رابطه نیز گزارشی به مراجع قضایی ارسال نکرده است؛ ولی راستی آزمایی‌های سازمان بازرسی در این رابطه در حال انجام است.

قائم مقام سازمان بازرسی در پایان گفت:

سازمان هواشناسی از ۲۹ تیرماه سال جاری تا ششم مرداد ماه ۱۲ اخطار در خصوص وضعیت هوا و سیلاب‌های اخیر به مراجع مسئول اعلام کرده است که بررسی صحت اقدامات سازمان هواشناسی و مراجع مسئول پس از دریافت این هشدارها، از سوی سازمان بازرسی در حال بررسی میباشد.

آخرین اخبار:

عنوان خبر: نظارت جدی بر اجرای قانون هوای پاک
این گزارش خبری توسط تیم خبرگزاری موسسه حقوقی تهران بزرگ آرشیو و تحت سریال منحصربفرد ثبت شد .

فهرست مطالب:

تبلیغات منتخب :

موسسه تهران بزرگ نمونه دادخواست شکواییه لایحه
موسسه تهران بزرگ نمونه دادخواست شکواییه لایحه
موسسه تهران بزرگ نمونه دادخواست شکواییه لایحه

فهرست مطالب: